خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

نقدی به کتاب تفکر و سواد رسانه ای

  سواد رسانه ای باید بتواند آگاهی شما را از حقوق اساسی انسان معاصر را نه فقط برای دسترسی به اطلاعات، بلکه برای آزادی بیان در نشر اطلاعات افزایش دهد.

   

  مهدی محسنیان راد

   – اخیرا کتاب «تفکر و سواد رسانه ای» را فرستادند که ببینم. آن را تورق و فکر کردم اگر فرزند دبیرستانی داشتم مجبور بودم به او بگویم که کتاب را آن گونه خوب بخواند که نمره ای عالی بگیرد. چون در کشوری زندگی می کند که از دیرباز نظام آموزش و پرورش آمیخته به پروپاگاندای حکومتی آن چنان بوده که فرزندان این آب و خاک باید هر چه در دبیرستان ها تدریس می شد می خواندند و امتحان می دادند. مثلا اگر در دوره محمدرضا شاه، دانش آموزی قبول نمی کرد که در آستانه ورود به تمدن بزرگ است، خانواده اش به او توصیه می کردند در مقابل تست چهار جوابی مربوط به این سوال در آزمون سراسری گزینه «تمدن بزرگ»را انتخاب کند تا بتواند در آینده گلیمش را از آب بیرون بکشد.

  اما پس از امتحان کتاب «تفکر و سواد رسانه ای» را جلویش باز می کردم و این جمله را از همان صفحات نخست کتاب نشانش می دادم که می گوید: «عبارت سواد رسانه ای نخستین بار به وسیله فردی به نام مارشال مک لوهان (١٩۶۵) استفاده شد.» بعد توضیح می دادم این آدمی که کتاب به گونه ای تحقیرآمیز او را «فردی» نامیده و اسم و عنوان کاملش -هربرت مارشال مک لوهان- را تقلیل داده است، یکی از نظریه پردازان بزرگ قرن بیستم در حوزه ارتباطات است. او همان پروفسور کانادایی است که در سال ١٩۶۴ اصطلاح «سواد رسانه ای» را هنگامی ابداع و مطرح کرد که از یک نظریه بسیار مهم تر سخن می گفت و آینده ای را ترسیم می کرد که آن را «دهکده جهانی» نامید. سپس، با تاسف برایش توضیح می دادم همان طور که تلویزیون ما تنها تلویزیون در سطح جهان است که آلات و ادوات موسیقی را نشان نمی دهد، اکنون کتاب سواد رسانه ای رسمی در مدارس ما نیز تنها نمونه ای است در جهان که حتی یک بار اصطلاح «دهکده جهانی» را به کار نبرده است.


  این مطلب تا کنون 54 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : کتاب ,رسانه ,سواد ,دادم ,سواد رسانه ,«دهکده جهانی» ,کتاب «تفکر ,
  نقدی به کتاب تفکر و سواد رسانه ای

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر